Rengeteg mindent szem előtt kell tartani, ha növényeket termesztünk az erkélyen. Lehetne még bővíteni a tipikus baklövések listáját, de következzenek a mi saját tapasztalataink, amikből sokat tanultunk.
1. Nem veszed figyelembe az erkélyed adottságait, fekvését
… és kiteszed a futómuskátlit és a szobafikuszt a tűző napra, a paradicsompalántákat pedig árnyékba. Nem mindegy, mennyi nap éri az erkélyt, egyes növények megégnek az erős napfénytől, mások pedig nem fejlődnek jól, ha túl sötét a balkon.
2. Mindenből a legnagyobbat veszed
A kertészeteket, boltokat járva biztosra mész, és megveszed a szép nagyra megnőtt, virágzó növényt – közben pedig te magad is felnevelheted, és a kisebb mérethez jóval olcsóbban hozzájuthatsz. Nem kell a látszatnak bedőlni, továbbá bízni kell saját magunkban! Én nemrég leárazva vettem egy hatdarabos petúnia-pakkot, ami azért volt olcsóbb, mert nem volt virágja. Még! Azóta átültettem őket, és szépen kinyíltak. Ugyanígy érdemes a kiscserepes fűszernövényt megvásárolni, mert átültetve hamar kiterebélyesednek. Még ha csak pár száz forint is a különbség, akkor is: a kasszánál a sok kicsi igen hamar összeadódik.
A mézvirágból és a nefelejtsből is elég ilyen kicsiket venni, hamar megbokrosodnak
3. Kis bódékban, virágüzletekben vásárolsz nagy tételben
Ezekben mindig rárakják a saját hasznukat az árusok, ami egyébként érthető, ahogy az is, hogy egy darab büdöskepalántáért nem éri meg BKV-ra pattanni. De ha innen rendeznél be egy egész erkélyt, akkor eléggé ráfizethetsz, ezért érdemes nagyobb áruházakba, kertészetekbe ellátogatni.
4. Túl korán vetsz magot, és kipakolod a hidegbe
Attól, hogy tavasz van, és süt nap, még nem jelenti azt, hogy a magvetéshez is elég meleg van. Nem véletlenül nevelik fóliasátorban a kertészek a korai zöldségeket. A ládába vetett magokat tartsd bent szobahőmérsékleten, és amíg nem jelennek meg a kis zöld növénykezdemények, tartsd őket celofán alatt!
5. Olyan cserepet választasz, ami nem vezeti el a pangó vizet
Szépek a díszes kaspók, de tényleg csak dísznek. A növény közvetlenül lyukas cserépbe kerüljön, ami elvezeti a fölösleges vizet, ezt utána még bele lehet tenni a kaspóba is, hogy jobban mutasson. A legjobb az agyagedény, mert felszívja a nemkívánatos nedvességet. A virágládáknak is mindenképp fúrd ki az alját!
6. Bedőlsz a trendeknek
Ne avokádófával, citrom-és narancsfával, orchideával vagy más drága szerzeménnyel kezdj bele a balkonkertészkedésbe vagy a szobanövény-vásárlásba! Idő, míg az ember kitapasztalja a növényekkel való bánásmódot, és kár lenne a drágán megvásárolt, kényes növényekért, amelyek a tapasztalatlanság miatt kipusztulnak, ráadásul a sikertelenség a kedvedet is szegheti.
7. Nem ülteted át, amit vettél/kaptál
Megvetted, vagy ajándékba kaptad a bazsalikomot, a rozmaringot, a minirózsát, korallvirágot, az anyósnyelvet? Pár napon belül ültesd át! A kertészetek, boltok kis cserépben adják, kevéske túltápozott földben, ami hosszú távon nem ad elég tápanyagot a növény fejlődéséhez, és elpusztulnak.
8. Tavasszal túl hamar kirakod a muskátlit, a szobanövényeket az erkélyre
Márciusban az első melegebb napsugarak láttán azt gondolnánk, eljött az idő a lakásban tartott növények kipakolására. Ez tévedés! Éjjel még lehűlhet a levegő, és a meleghez szokott növények megfázhatnak, sőt, le is fagyhatnak adott esetben. Hacsak nem pakolgatjuk őket vissza esténként, igazodjunk az éjszakai hőmérséklethez: ha 0-5 fok alatt van, inkább hagyjuk őket bent. Ez akkor is igaz, ha már május van.
én idén kipakoltam április végén, de be is hoztam szinte mindent a hideg miatt
9. Tűző napfényen locsolsz
Ez főleg jó időben, nyáron jellemző: ha délben, tikkadt kánikulában locsolsz, a felforrósodott növényt stresszelheti a hirtelen érkező hidegzuhany – akárcsak az emberi testet. Javasoljuk a kora reggelt vagy az estét.
10. Túllocsolsz, vagy túl keveset locsolsz
Mivel a növények némák, bizony nehéz belőni a pontos vízigényüket - legtöbbször pont a túlgondozás miatt kirohadó gyökerük ölik meg őket. Pár szabály azért eligazít: minél vékonyabb a levele egy növénynek, annál gyorsabban párologtatja el a nedvességet, és annál gyakrabban kell locsolni; télen vagy árnyékban kisebb a vízigény, nyáron és a napon értelemszerűen nagyobb; öntözések között hagyjuk kiszáradni a földet, és hurkapálcával győződjünk meg róla, hogy az alsóbb rétegek is kiszáradtak; ha barnássárgás, fehér a földje, gyanakodhatunk arra, hogy gombás lett a sok víztől, ilyenkor cseréljük legalább a felső földréteget. A tápoldatozásról se feledkezzünk meg, legalább nyáron adjuk hozzá kéthetente az öntözővízhez!
a hibiszkusz különösen kényes a túllocsolásra, ez a szép példány azóta el is pusztult.
TOVÁBBI KERTÉSZKEDŐS TIPPEKÉRT KÖVESS MINKET FACEBOOKON, CSODASZÉP ERKÉLYEKÉRT PEDIG INSTAGRAMON! HA PEDIG SZERETNÉD, HOGY SEGÍTSÜNK AZ ERKÉLYED KIZÖLDÍTÉSÉBEN, ÍRJ NEKÜNK!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.