Cigiszünet, száradó ruhák, lomok tárolása – sokan erre használják az erkélyüket, de ezekre bőven van alternatíva. Nem kell rögtön díjnyertes balkonkertészetre gondolni, kezdetnek pár apróság is megteszi, hogy jobb legyen kint a vibe, és jó érzés legyen kilépni. Az utcán járóknak és a lakásban élőknek is feldobod a hangulatát.
Az első saját erkélyem a sokadik átmeneti albérletemben lett 25 évesen, 2012-ben. Pár lépésnyi erkély a negyedik emeleten, az alattam lévő lakás zárófödémjére nyúlva, tető nélkül, minimalista vasrácsokkal a Hajnóczy utcára nézve. A félkör alakú placc épp arra volt elég, hogy egy ember kilépjen, kinyújtsa a kezét, és megforduljon. Akkor még csak egy darab szobanövényem volt, egy gyönyörű hibiszkusz, ami akkor épp magához tért egy nagyobb téli depresszióból.
Ezt az egy darab hibiszkuszt tettem ki az erkélyre, amiért ő nagyon hálás lett, és virágzásnak indult. A Fény utcai piacon vettem még három paradicsompalántát kíváncsiságból, a Városmajori virágárus bódéban virágföldet (jó drágán!), és elültettem őket. Növekedésnek indultak, és nyár végére termett is rajta három piros szem, nekem pedig dagadozott a keblem a büszkeségtől. Ekkor kaptam rá a növényápolásra. Azóta túl vagyok pár lakóhelyen, a mostani erkélyemen idén eddig jutottam, a szobanövények bent várják egyelőre a kitelepítést:
Ez volt a kezdet, a lomokat el se pakoltam rendesen (ha te sem tudod hova rakni a kinti cuccokat, az sem akadály, hogy 1-2 virágot kipakolj, a virágnak nem számít a kupi!):
Mivel kezdd?
Először is takarítsd le, tiszta erkélyen a minimális változtatás is jól fog mutatni. Korlátot, párkányt festeni ráérsz jövőre is, az már emelt szint, addig kiismered a napjárást, hőmérsékletet.
Ha értékelhető a kilátás, a környezet (nem négysávos útra néz a lakás), akkor megéri beszerezni két széket és egy pici asztalt (Ikea, Obi, illetve van olyan, amit kampóval a rácsra tudsz akasztani, nem foglal helyet), de előtte döntsd el, mennyi növényt szeretnél kihelyezni, akarsz-e teregetni, bringát kiállítani, ilyenek.
Ha kipróbálnál néhány növényt, és nincs tapasztalatod, kezdd egynyári kis színesekkel, amiket egyszerű virágbódékban is beszerezhetsz (a kertészetekben, áruházakban olcsóbb – Oázis, Obi, Praktiker). Minimális energiabefektetéssel szép színes kompozíciókat, messziről is mutatós dekorációt érhetsz el. Ilyen a petúnia, a mézvirág, a pistike, begónia, nefelejcs, büdöske, porcsinrózsa (más néven kukacvirág). Néhány képes példa, hogy tudd, miről beszélünk:
Petúnia
A mézvirág nagyon megbokrosodik, és kellemes mézillata van
A növények nevei beszédesek. A büdöske valóban kicsit büdös, de jó a kártevők ellen is, és nem igényel sok gondozást
A pázsitviola hihetetlenül meg tud bokrosodni, nagyon látványosan mutat erkélyeken, akár a rácsok alján, de nem egynyári
Ha van hova akasztani, így is megoldhatod, én idén egyelőre a légkondira akasztottam az egyik petúniám:
Vagy a kis borostyán, amit behozni sem kell majd télre, de szépen lefut majd (vagy fel, ha úgy rendezed), és bírja a strapát. A muskátlik szinte minden kis üzletben jelen vannak, látványosan meghálálják a kevésbé hozzáértő törődést is, de számolj azzal, hogy teleltetni kell, és az már kicsit bonyolultabb.
Mehet a levesbe (is)!
És persze ott vannak a szintén könnyen beszerezhető fűszernövények. A mediterrán fajták közül a rozmaring, kakkukfű, majoranna évelő, vagyis áttelelhető, és télre is kint hagyhatod, csak a keményebb, mínusz 4 fok alatti fagyok esetén kell behozni. Nálam idén szépen túlélték a telet. A bazsalikom egynyári.
Paradicsompalántát is ültethetsz, ha elég nap éri az erkélyedet, és kicsit mélyebb, több földet is tartalmazni képes cserépbe ülteted, akkor teremni is fog.
Ha magad vetnél magod, ez sem lehetetlen, részletesen bemutattuk ebben a cikkben, mit érdemes, egy másikban pedig, hogy hogyan. De számíts rá, hogy egy-két hónap, míg látványos változás várható, és kifejlett növények vesznek körül.
Dekorálj!
Helyezz ki párnákat, égősort, két darab gyertyát - már egy-két jól eltalált dekortárgy is feldobja a látványt, amihez tényleg nem kell dzsungelt növeszteni az erkélyre. Következzen pár inspiráció az Instagram-oldalunkról, ahol mesés erkélyeket, jó ötleteket osztunk meg rendszeresen.
Kövess minket a Facebookon is, hogy értesítést kapj a legfrissebb posztjainkról!
Ha nem tudod, a te erkélyedre mi lehet az ideális elképzelés, kérdezz tőlünk! Eszter erkélyét is átalakítottuk az alábbi módon.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.